• Amazonius germani L1/2 (1cm) 20,00 zł
  • Amazonius germani L1/2 (1cm) 20,00 zł
  Amazonius germani L1/2 (1cm) 20,00 zł

  Amazonius germani L1/2 (1cm)

  20,00 zł
  Brutto

  Amazonius germani (ex. Pseudoclamoris gigas) - nadrzewny ptasznik dla początkujących.

  Amazonius germani

  Amazonius germani to ptasznik nadrzewny zaliczany do grupy pająków dla osób początkujących. Wcześniej występował w handlu pod nazwą Pseudoclamoris gigas oraz Tapinauchenius gigas.

  W naturze pająk ten występuje w Ameryce Południowej a dokładniej w Brazylii oraz Gujanie Francuskiej 

  Wygląd i rozmiar:

  W początkowym stadium rozwoju pająk ten jest dość charakterystyczny. Maluchy o rozmiarze około 1cm posiadają pomarańczowe odnóża. Odwłok i karapaks w kolorze czarnym. Na odwłoku dodatkowo znajduje się ornament stworzony z poprzecznych, dzielonych paseczków w kolorze pomarańczowym. Odnóża zakończone czarnymi skarpetkami.

  Od około 5 wylinki pająk zaczyna przebarwiać się na kolor osobników dorosłych. Docelowo u formy dorosłej przeważa kolor brązowo-rudy. Karapaks lekko szaro-oliwkowy. Pająk dość gęsto pokryty jest włoskami w kolorze beżowo-czerwonym.

  Amazonius germani jest ptasznikiem osiągającym średnie rozmiary. W naszej hodowli największa samica osiągnęła około 6,5cm samego ciała i około 12cm rozpiętości odnóży.

  Temperament i jad:

  Pająk dość szybki, nie przejawiający praktycznie żadnej agresji. Najczęstszą formą obrony Amazonius germani jest błyskawiczna ucieczka w kierunku swojego gniazda.

  Jad tego ptasznika jest uznawany za słaby i niegroźny dla dorosłego zdrowego człowieka. 

  Terrarium i warunki hodowli:

  Młode ptaszniki w stadium L1 trzymamy w pojemnikach typu kliszówka lub sosjerka. Wraz ze wzrostem zmieniamy pojemnik na coraz większy by docelowo umieścić pająka w terrarium. W początkowych wylinkach ptaszniki te często zakopują się. Jest to całkowicie normalne u większości ptaszników dlatego nie należy się tym stresować. W zbiorniku warto umieścić malutki kawałek kory, która posłuży pająkowi jako dodatkowe schronienie oraz rusztowanie pod budowę gniazda.

  Ze względu na średnie rozmiary pająka docelowo możemy umieścić w terrarium o wymiarach około 15x20x25. W zbiorniku umieszczamy kilku centymetrową warstwę podłoża. Najlepiej sprawdza się do tego włókno kokosowe. Możemy użyć również mieszanki włókna z ziemią, gliną czy piaskiem. Niezbędna również będzie kryjówka, w której pająk będzie spędzał większość czasu – sprawdzoną metodą są płaty kory dębu korkowego lub cała tuba. W terrarium warto umieścić miseczkę na wodę.

  Optymalna temperatura dla tego gatunku w dzień to 26-28 ºC z drobnymi spadkami w nocy. Do ogrzewania terrarium możemy użyć maty grzewczej lub kabla grzewczego – umieszczonego na tylnej ściance terrarium. Wilgotność utrzymujemy na poziomie około 80% spryskując regularnie terrarium. Pająk nie wymaga żadnego oświetlenia.

  Karmienie:

  Karmienie pająków z gatunku Amazonius germani jest dość łatwe. Od pierwszej wylinki jedzą chętnie jednak nie każdy rodzaj karmówki. Młode karmimy wylęgiem karaczanów tureckich lub małymi świerszczami. Nie polecamy używania larw much (pinków) czy krojonych mączników. Jako podrostki oprócz karaczanów i świerszczy chętnie jedzą mączniki i małe drewnojady. Kiedy osiągną już duże rozmiary do diety oprócz podstawowych owadów możemy dołożyć szarańczę lub średniej wielkości gatunki karaczanów.

  Gatunek Amazonius germani nie jest objęty konwencją waszyngtońską i NIE WYMAGA zaświadczenia o urodzeniu w niewoli CITES.

  Masz dodatkowe pytania odnośnie tego gatunku? Skorzystaj z formularza kontaktowego.

  4