• Avicularia avicularia L2/3 (1,5cm) 75,00 zł
  • Avicularia avicularia L2/3 (1,5cm) 75,00 zł
  Avicularia avicularia L2/3 (1,5cm) 75,00 zł

  Avicularia avicularia L2/3 (1,5cm)

  75,00 zł
  Brutto

  Avicularia avicularia - nadrzewny ptasznik dla początkujących.

  Avicularia avicularia

  Avicularia avicularia to bardzo popularny ptasznik nadrzewny zaliczany do grupy pająków dla osób początkujących. Swoją popularność zyskał głównie przez łatwy dostęp do tego gatunku oraz atrakcyjny wygląd i ogromny rozmiar.

  W naturze pająk ten występuje rozlegle w Ameryce Południowej na terenach Wenezueli, Gujany, Surinamu, Gujany Francuskiej, Brazylii, Peru, Boliwii oraz w Trynidadzie i Tobago. 

  Wygląd i rozmiar:

  W początkowym stadium rozwoju pająk ten wygląda tak jak większość przedstawicieli rodzaju Avicularia. Młode pająki w stadium L1 mają rozmiar około 1,5cm. Pająki te posiadają beżowe odnóża zakończone czarnymi skarpetkami. Karapaks oraz odwłok w kolorze czarnym. Dodatkowo na odwłoku znajduje się ornament w postaci pomarańczowych dzielonych pasków.

  Od około 5 wylinki zaczynają przebarwiać się do kolorów docelowych. W stadium dorosłym w kolorystyce przeważa kolor granatowy wymieszany z zielono-niebieskim. Odwłok czarny pokryty na bokach czerwonymi włoskami. Na ostatniej i przedostatniej parze odnóży również możemy zauważyć czerwone długie włosy. W zależności od występowania osobniki nieznacznie różnią się od siebie wyglądem.

  Avicularia avicularia jest ptasznikiem osiągającym średnie rozmiary. Dorosłe samice tego gatunku osiągają około 6,5cm ciałka i około 12cm z odnóżami.

  Temperament i jad:

  Pająk dość szybki, skoczny, nie przejawiający agresji. Najczęstszą formą obrony Avicularia avicularia jest ucieczka do gniazda. Ciekawostką jest również ich zastyganie w miejscu i kręcenie odwłokiem w kierunku agresora - dość częsta w obserwacji cecha w rodzaju Avicularia.

  Jad tego ptasznika jest uznawany za słaby i nie stanowi zagrożenia dla dorosłego, zdrowego człowieka. 

  Terrarium i warunki hodowli:

  Młode ptaszniki w stadium L1 trzymamy w pojemnikach typu sosjerka lub większym. Osobiście nie polecamy trzymania rodzaju Avicularia w kliszówkach. Wraz ze wzrostem zmieniamy pojemnik na coraz większy by docelowo umieścić pająka w terrarium. W pojemniku warto umieścić kawałek kory lub inny wystrój, który posłuży jako rusztowanie pod budowę gniazda. 

  Docelowy rozmiar terrarium dla tego gatunku to zbiornik o wymiarach około 20x20x30. W zbiorniku umieszczamy kilku centymetrową warstwę podłoża. Najlepiej sprawdza się do tego włókno kokosowe. Możemy użyć również mieszanki włókna z ziemią, gliną czy piaskiem. Gatunek ten nie wymaga kryjówki ponieważ sam buduje duże gniazda z gęstej pajęczyny. Mimo wszystko warto w terrarium umieścić korzenie, płaty kory lub jakieś liany, które posłużą jako elementy mocujące dla pajęczyny. W terrarium warto umieścić miseczkę na wodą - jednak naszym zdaniem głównie dla podtrzymania wilgotności. Te pająki piją raczej wodę z opryskanych ścianek.

  Optymalna temperatura dla tego gatunku w dzień to 25-28 ºC z drobnymi spadkami w nocy. Do ogrzewania terrarium możemy użyć maty grzewczej lub kabla grzewczego – umieszczonego na tylnej ściance terrarium.  Wilgotność utrzymujemy na poziomie około 80% spryskując regularnie terrarium. Pająk nie wymaga żadnego oświetlenia.

  Karmienie:

  Karmienie pająków z gatunku Avicularia avicularia jest raczej bezproblemowe. Od pierwszej wylinki jedzą chętnie jednak nie każdy rodzaj karmówki. Młode karmimy wylęgiem karaczanów tureckich lub małymi świerszczami. Niektórzy używają również muszek owocówek jednak naszym zdaniem są lepsze sposoby. Nie polecamy używania larw much (pinków) czy krojonych mączników. Jako podrostki oprócz karaczanów i świerszczy czasami możemy nakarmić je dodatkowo mącznikiem. Kiedy osiągną już duże rozmiary warto raz na jakiś czas podać szarańczę czy średniej wielkości gatunki karaczanów.

  Gatunek Avicularia avicularia nie jest objęty konwencją waszyngtońską i NIE WYMAGA zaświadczenia o urodzeniu w niewoli CITES.

  Masz dodatkowe pytania odnośnie tego gatunku? Skorzystaj z formularza kontaktowego.

  4