- Hodowla
- 8 polubień
- 17501 odwiedzin
Wielkość terrarium
Pod tym względem terrarium jest zależne od tego, do jakich rozmiarów dorastają osobniki wybranego gatunku. Ogólna zasada jest taka, że w pełni wyrośnięty patyczak musi mieć na tyle miejsca, by był w stanie swobodnie eksplorować i obracać się w swoim terrarium. W przypadku najmniejszych gatunków spokojnie wystarczy stosunkowo drobne terrarium o wielkości około 20 cm x 20 cm x 20 cm, jednak w przypadku większych należy sięgać po pojemniki o wielkości przynajmniej 30 cm x 30 cm x 30 cm. Dodatkowo należy pamiętać, że wielkość powinna być współmierna do ilości osobników znajdujących się w środku tak, by nie musiały żyć w ścisku.
Gleba
Patyczaki nie są szczególnie wymagające, jeśli chodzi o glebę w ich terrarium. Dla większości gatunków wystarczy bardzo prosta mieszanka torfu, piasku i kory drzewnej. Ważne, by zapewnić w ten sposób zwierzętom odpowiednie miejsce do schronienia się i złożenia jaj w przypadku, kiedy w terrarium są osobniki obu płci.
Rośliny do terrarium
Patyczaki będą czuć się najbardziej komfortowo, kiedy ich terrarium będzie odwzorowaniem ich naturalnego środowiska. Dlatego ważne jest, by zapewnić im trochę roślin lub drewna, w którym będą mogły się zakamuflować i spędzać czas. Do tego najlepsze będą:
Małe gałązki, po których zwierzę będzie mogło się wspinać i spacerować po terrarium.
Listki (najlepiej niewielkie, by nie zabierały zbyt dużo przestrzeni), w których owad będzie mógł się ukryć.
W terrarium można spróbować zasadzić rośliny, które są przyjazne patyczakom, jednak te są roślinożerne i dość żarłoczne, więc szansa, że roślina wyrośnie jest stosunkowo mała.
Opcjonalnie do terrarium można wrzucić kilka kamieni, które poprawią jego wizualny wygląd i uczynią wnętrze pojemnika nieco ciekawszym.
Czy można razem trzymać kilka osobników?
Można, ale jest to zależne od płci owada. Jeśli hodowcy zależy na tym, żeby owady złożyły jaja i się rozmnażały, najlepsze efekty da umieszczenie w terrarium jednego samca i kilku samic. W ten sposób już po stosunkowo krótkim czasie można spodziewać się potomstwa owadów. Patyczaki rozmnażają się stosunkowo szybko, dlatego trzeba mieć na uwadze kontrole ich populacji. W innym wypadku bardzo szybko ich liczba w terrarium z kilku sztuk może wzrosnąć do nawet kilkunastu. W przypadku kiedy mowa o trzymaniu ze sobą kilku gatunków sprawa wygląda nieco inaczej. Większość patyczaków jest roślinożerna i nie powinno być problemu z trzymaniem ich razem, jednak dla stuprocentowej pewności dobrze jest zasięgnąć zdania hodowców, od których nabywane są nowe owady. Ci powinni udzielić wszelkich informacji do przeciwwskazań w hodowli danego gatunku.