- Hodowla
- 6 polubień
- 4324 odwiedzin
Kiedy już wybierzesz sklep z pająkami, w którym kupisz swoje ptaszniki musisz pamiętać, że poza pająkiem będziesz potrzebować dla niego pokarmu. To co najbardziej lubią ptaszniki to oczywiście owady karmowe. Karmienie pająków to czysta przyjemność i jedna z ulubionych czynności wśród wszystkich osób hodujących ptaszniki. Na rynku istnieje wiele gatunków owadów karmowych. Wybór odpowiedniej karmówki dla ptasznika wśród osób początkujących okazuje się sporym problemem. Poza decyzją czy będą to świerszcze, karaczany czy może mączniki i drewnojady ważny jest też rozmiar owadów na jakie się zdecydujemy. Znaczący wpływ na wybór ma również tryb życia jaki prowadzą ptaszniki. Jakie owady są odpowiednie dla Twojego pająka? Czy Brachypelma auratum L1 zje mącznika? Czy mogę karmić ptasznika myszą? Na te podstawowe pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.
Jakimi owadami karmić ptaszniki? TOP 3 owadów karmowych
Osoby początkujące często pytają nas – jakiej wielkości karaczany tureckie zjedzą moje ptaszniki? Oczywiście karaczan turecki to nie jedyny owad karmowy jaki istnieje ale zdecydowanie należy go postawić w ścisłej czołówce owadów idealnych – stąd jego obecność w ofercie naszego sklepu z ptasznikami. Karaczany tureckie już od wylęgu cechuje duża ruchliwość co przekłada się na to, że ptaszniki szybko je atakują. Są to owady, które nie chodzą po śliskich powierzchniach dlatego nie uciekają z terrarium. Dodatkowo karaczany tureckie nie zakopują się jak np. karaczany argentyńskie dlatego ptaszniki łatwiej je odnajdują w terrarium. Wszystkie te argumenty zdecydowały, że to karaczany tureckie są najczęściej wybieranym owadem karmowym na naszej hodowli pająków.
Na drugim stopniu podium naszym zdaniem powinny znaleźć się świerszcze. Ptaszniki chętnie atakują ruchliwe owady więc pod tym względem świerszcze domowe czy świerszcze kubańskie są świetnym wyborem. Jednak widzimy u nich też kilka poważnych wad. Świerszcze skaczą, więc trudniej je złapać w pęsetę. Samce świerszczy w stadium imago wydają głośne dźwięki, które mogą być drażniące dla człowieka. Największą wadą świerszczy jest mała odporność na warunki hodowlane – łatwo padają.
Trzecie miejsce zajmują mączniki i drewnojady. Są to owady łatwo dostępne oraz łatwe w obsłudze. Karmienie pająków tymi owadami karmowymi jest niezwykle proste. Wystarczy chwycić owada i umieścić go w terrarium. Niestety zakopują się one w podłożu. Jeśli ptaszniki nie zaatakują ich od razu - wtedy lepiej owady wyjąć ze zbiornika. Niezjedzony owad przeistacza się w żuka, który może zniszczyć wystrój terrarium.
Czym karmić Chromatopelma cyaneopubescens i inne ptaszniki w stadium L1?
Tytułowe pytanie o ptaszniki dostajemy na maila prawie każdego tygodnia dlatego chętnie na nie odpowiemy w tym artykule. Naszym zdaniem najlepszy owad karmowy dla ptasznika L1 to karaczan turecki. Karaczany te jako wylęg posiadają około 3-5mm co dla większości gatunków popularnych ptaszników takich jak Chromatopelma cyaneopubescens czy Brachypelma boehmei jest rozmiarem z którym poradzą sobie bez problemu. Nie bez powodu podaliśmy jako przykład dwa znacząco różniące się od siebie ptaszniki. Chromatopelma cyaneopubescens L1 atakuje owady bardzo chętnie natomiast Brachypelma bywa kłopotliwa jeśli nie zapewni jej się odpowiedniego pokarmu. Początkujący hodowcy często karmią ptaszniki L1 larwami mącznika – wynika to z bardzo łatwego dostępu do tych owadów. Niestety ale tylko mały procent ptaszników L1 sobie z nimi poradzi i są to Theraphosa sp., Pamphobeteus sp., Megaphobema sp., itp. W pozostałych przypadkach owady będą tylko niepokoić ptaszniki dlatego zalecamy ostrożność. Karmienie pająków pociętymi mącznikami również bywa kłopotliwe ponieważ pozostawiają sporo bałaganu w pojemniku. Jeżeli w Twojej hodowli pojawią się ptaszniki L1, które są mniejsze od karaczana tureckiego np. Cyriocosmus elegans możesz podać owada lekko zgniecionego – pająk bez problemu powinien się z nim rozprawić. Świetnym wyborem będą również świerszcze – jednak jak pisaliśmy wcześniej są one trudne w hodowli – zwłaszcza jako wylęg.
Karmienie ptasznika myszami
W internecie znajdziemy filmy gdzie ptaszniki jedzą myszy - mówimy temu stanowcze NIE! W środowisku naturalnym pająki polują na różne kręgowce jednak w warunkach hodowlanych naszym zdaniem jest to niehumanitarne. Pomimo tego, że istnieją ptaszniki (m.in. Theraphosa blondi, Xenesthis immanis, Lasiodora parahybana), które bez problemu poradzą sobie z dorosłą myszą nie polecamy wybierania tej formy karmienia. Gryzonie mają ostre pazury i silne zęby, którymi łatwo mogą skaleczyć ptasznika. Karmienie myszami może zakończyć się nawet śmiercią ptasznika jeśli zostanie on zraniony w odwłok.
Karmienie ptasznika oseskiem czy martwym gryzoniem nie eliminuje problemu potencjalnego zgonu. Wśród terrarystów krąży teoria, że ptaszniki karmione kręgowcami częściej chorują. Jako przykład podaje się tutaj syndrom dyskinetyczny. Jednak czy to prawda? Tutaj przydałyby się dokładne badania naukowe.
Masz dodatkowe pytania odnośnie karmienia pająków? Skorzystaj z formularza kontaktowego, chętnie odpowiemy na nurtujące Cię pytania!