- Hodowla
- 8 polubień
- 13181 odwiedzin
Pamiętaj, że zanim zdecydujesz się na kupno pierwszego pająka warto zacząć od przedyskutowania tego pomysłu z domownikami. Ptaszniki to nie zabawka, a żywe zwierzęta, o które należy odpowiednio zadbać. Wiąże się to z poświęceniem im czasu oraz pewnych środków finansowych. Owady karmowe, terrarium, włókno kokosowe czy mata grzewcza wiążą się z regularnymi wydatkami. Kiedy już podejmiesz świadomą decyzję, że w domu mają pojawić się pierwsze ptaszniki zdecydowanie temu wydarzeniu będą towarzyszą niesamowite emocje. W głowie narodzi się mnóstwo pytań a najważniejsze z nich to - jakie ptaszniki polecane są dla początkujących? Zdecydować się na Chromatopelma cyaneopubescens czy Brachypelma boehmei? Czy ptaszniki nadrzewne są dobre dla początkujących hodowców? Z odpowiedzią na te i inne pytania pojawiamy się my! W tym artykule postaramy się krótko scharakteryzować ptaszniki dla początkujących i pomóc Ci w podjęciu decyzji jakie ptaszniki kupić na start.
Jakie cechy powinien mieć ptasznik dla początkujących?
Nasz sklep z ptasznikami oferuje bardzo duży wybór pająków jednak czy wszystkie są dobre na start? Zdecydowanie nie! Zaleca się żeby ptaszniki dla początkujących były słabo jadowite, stosunkowo powolne, spokojne oraz odporne na błędy hodowców. Naszym zdaniem ważny jest też rozmiar ptasznika w stadium L1 – dobrze byłoby gdyby był to gatunek, który bez problemu zje np. karaczany tureckie. Zbiór powyższych cech ogranicza nam wybór głównie do ptaszników z Ameryki Południowej. Ptaszniki z Azji czy Afryki polecane są dla zaawansowanych hodowców – większość jest agresywna i silnie jadowita dlatego nie polecamy ich na początek. Naszym zdaniem przygodę warto rozpocząć z gatunkiem prowadzącym naziemny tryb życia. Wśród najczęściej kupowanych wymienić możemy: Brachypelma spp. (w tym Brachypelma hamorii, Brachypelma boehmei, Brachypelma auratum), Tliltocatl spp. (w tym Tliltocatl albopilosus, Tliltocatl vagans) oraz ptaszniki takie jak Acanthoscurria geniculata, Chromatopelma cyaneopubescens czy Lasiodora parahybana. Niektórzy decydują się również na ptaszniki droższe m.in. Theraphosa blondi, Xenesthis immanis czy Pamphobeteus sp. Machalla, które to od L1 są pokaźnych rozmiarów.
Chromatopelma cyaneopubescens to najlepszy ptasznik dla początkujących!
W Internecie jest wiele artykułów opisujących ptaszniki dla początkujących, które pomagają w wyborze pierwszego pająka m.in. ten, który czytasz. Mimo to często otrzymujemy maila od osób zainteresowanych hodowlą, które nie potrafią podjąć decyzji i proszą o pomoc w wyborze pierwszego ptasznika. Nasza odpowiedź jest wtedy dość prosta i brzmi ona: Chromatopelma cyaneopubescens. Jest wiele ptaszników od których można zacząć swoją przygodę jednak ten gatunek jest naszym zdaniem wyjątkowy. Poza tym, że często słyszymy, że jest to najładniejszy ptasznik to dodatkowo chętnie atakuje owady karmowe, posiada szybkie tempo wzrostu i robi sporo pajęczyny! Już od L1 popularne chromki są na tyle duże, że nie sprawiają problemów z karmieniem. Ptaszniki te są wyjątkowo aktywne co np. odróżnia je od rodzaj Brachypelma. Wszystkie te czynniki skłaniają nas do stwierdzenia, że Chromatopelma cyaneopubescens to ptaszniki idealne. Zdecydowanie polecamy!
Ptaszniki nadrzewne dla początkujących
Często zdarza się, że początkujący hodowcy wymarzą sobie na pierwszego ptasznika Caribena versicolor. Dla wielu osób jest to najładniejszy ptasznik – zwłaszcza w podrośniętym stadium. Należy jednak pamiętać, że jest to ptasznik nadrzewny. Ptaszniki te są szybsze, bardziej skoczne oraz mniej odporne na błędy początkujących hodowców od ptaszników naziemnych. Jeśli jednak jesteś zdecydowany na hodowlę ptaszników nadrzewnych to najczęściej kupowane ptaszniki to Psalmopoeus spp. (Psalmopoeus irminia, Psalmopoeus cambridgei czy droższy Psalmopoeus victori), Amazonius spp. (Amazonius germani i Amazonius burgessi), Avicularia spp. (Avicularia avicularia, Avicularia juruensis, Avicularia metallica) oraz Tapinauchenius violaceus czy Ybyrapora diversipes. Nadrzewne ptaszniki z Ameryki południowej to również wyjątkowa Typhochlaena seladonia czy Typhochlaena curumim jednak ten rodzaj jest kłopotliwy w hodowli w początkowym stadium dlatego zalecamy ostrożność. Jeżeli zdecydujesz się na kupno pająka nadrzewnego pamiętaj, że wymaga on wyższego terrarium, przyda się również kora dębu korkowego do budowy pajęczynowego gniazda.